کیفیت خواب و کندن مو و پوست
کیفیت خواب و ارتباطات بالینی آن با کندن مو و پوست
2021-10-13
اضطراب و افسردگی قرنطینه covid-19
اضطراب و افسردگی در طول قرنطینه COVID-19
2021-11-03

ارتقای کارایی توانبخشی با استفاده از تحریک آنودال tDCS هم جهت با ضایعه در بیماران سکته مغزی

تحریک جریان مستقیم (tDCS) می تواند اثرات تمرینات حرکتی را افزایش داده و قابلیت انعطاف پذیری را در مغز انسان سالم تسهیل کند. توانبخشی حرکتی به یادگیری و شکل پذیری بستگی دارد و یادگیری حرکتی می تواند پس از سکته مغزی رخ دهد. ما آزمایش کردیم که آیا تحریک مغزی با استفاده از آنودال tDCS که به تمرینات حرکتی اضافه شده است می تواند نتایج توانبخشی را در بیماران پس از سکته مغزی بهبود بخشد یا خیر.

tDCS

TDCS یکی از روش های جدید تحریک سلول‌های مغزی است که بدون درد و غیر تهاجمی انجام می شود. در این روش یک جریان الکتریکی مستقیم بسیار ضعیف (۱ یا ۲ میلی آمپر) که توسط باتری‌های کوچک تولید می‌شود، به نواحی خاصی از مغز فرستاده می شود و باعث می شود فعالیت سلول های مغز تعدیل و اصلاح شوند.

ما یک کارآزمایی تصادفی و کنترل شده را روی ۲۴ بیمار حداقل ۶ ماه پس از اولین سکته مغزی یکطرفه که مستقیماً قشر حرکتی اولیه را درگیر نمی کند ، انجام داد. بیمارانی که TDCS دریافت کردند همراه با تمرینات حرکتی روزانه به مدت ۹ روز، بهبودهایی را مشاهده کردیم که حداقل ۳ ماه پس از مداخله پس از tDCS در مقایسه با درمان ساختگی در آزمایش بازوی اقدام (ARAT) و تست عملکرد موتور Wolf (WMFT) ادامه داشت اما در نمره UEFM (UEFM) به تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (MRI) در حین حرکت دست آسیب دیده در حرکتی ipsilesional و قشر پیش حرکتی در گروه tDCS آندال در مقایسه با گروه درمان ساختگی افزایش فعالیت را نشان داد. MRI ساختاری افزایش حجم ماده خاکستری مرتبط با مداخله را در نواحی قشری، از جمله حرکتی ipsilesional و قشر پیش حرکتی پس از tDCS نشان داد ، اما درمان تقلبی نشان نداد.


مطالب مرتبط:  تحریک الکتریکی مغز(tDCS) , تآثیر tDCS بر روی عملکرد شناختی افراد مسن

منبع : F.M. Mottaghy, M. Gangitano, R. Sparing, B.J. Krause, A. Pascual-Leone, Segregation of Areas Related to Visual Working Memory in the Prefrontal Cortex Revealed by rTMS, Cerebral Cortex, Volume 12, Issue 4, April 2002, Pages 369–۳۷۵

بیشتر بدانید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *