شخیص بیش فعالی بزرگسالان با بررسی عملکردهای شناختی
بیش فعالی بزرگسالان و تشخیص آن
2023-09-03
rTMS و تأثیر آن بر بیماران اسکیزوفرنی
rTMS و تأثیر آن بر بیماران اسکیزوفرنی
2023-10-02

بررسی سیستماتیک و متاآنالیز تاثیرات TDCS بر روی ادراک اشیاء

تحریک جریان مستقیم ترانس کرانیال یا همان tDCS یک روش جدید و غیر تهاجمی برای تعدیل فعالیت مغز با اعمال جریان الکتریکی مستقیم به پوست سر است. لازم به ذکر است که در کلینیک آسیایش برای درمان اضراب، افسردگی، سردرد و وزوزگوش از روش tDCS استفاده می شود. هدف از این بررسی سیستماتیک، بررسی تأثیر tDCS بر درک اشیاء، می‌باشد و اگرجواب مثبت است، تحت چه شرایطی این امر امکان پذیر است؟ جستجوی پیشینه در پایگاه‌های داده زیر انجام شد: PubMed، ScienceDirect، Google Scholar و PsycInfo. برای نتیجه بهتر، باید tDCS بر روی جمعیت‌های بالغ و سالم به کار گرفته شده و معیاری ازدرک اشیاء را شامل شود.

نتایج

نتایج نشان داد که ۵۸ درصد از مطالعاتی که تأثیر tDCS را در ناحیه مورد نظر اعمال کردند، افزایش درک اشیاء را شاهد بودند. این مورد به ویژه در مورد تحریک نواحی پیشانی برای بررسی تشخیص و ادراک اشیاء بود. یک متاآنالیز کمّی بیشتر تأیید کرد که tDCS درک اشیاء را به طور کلی بهبود می بخشد؛ این اولین مرور سیستماتیک و متا آنالیز است که به بررسی تأثیر tDCS بر درک اشیاء می‌پردازد.

مطالب مرتبط:  استفاده از درمان tDCS برای بهبود عملکرد های شناختی افراد مسن در تبریز ، استفاده از روش درمانی tDCS در کلینیک آسایش تبریز


منبع : Lavezzi GD, Sanz Galan S, Andersen H, Tomer D, Cacciamani L. The effects of tDCS on object perception: A systematic review and meta-analysis. Behav Brain Res. 2022 Jul 26;430:113927. doi: 10.1016/j.bbr.2022.113927. Epub 2022 May 14. PMID: 35580700.

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *