استفاده از rTMS در ردمان اضطراب
استفاده از rTMS برای درمان اختلالات اضطراب
2021-09-29
تفکیک حافظه کاری به تصویری به وسیله rTMS
تفکیک حوزه های مربوط به حافظه کاری به تصویری در مغز توسط rTMS
2021-10-09

اثر tDCS و بازتوانی شناختی(CRT) همزمان بر حافظه رویدادی در بیماران ضربه مغزی

نقص در حافظه رویدادی به دنبال ضربه مغزی (TBI) شایع است و بر استقلال در فعالیت های زندگی روزمره تاثیر می گذارد. بنابراین تشخیص زود هنگام و درمان آن میتواند از اثرات مخرب آن جلوگیری کند. تحریک جریان مستقیم فرا جمجمه ای و بازتوانی شناختی همزمان ممکن است به بهبود حافظه رویدادی در بیماران مبتلا به TBI کمک کند. این مطالعه با هدف بررسی اینکه آیا tDCS همراه با بازتوانی شناختی(CRT) کامپیوتری، بر حافظه رویدادی بیماران ضربه مغزی تاثیر می گذارد یا نه؟ انجام شد.

تحریک الکتریکی مغز (TDCS) یکی از روش های جدید تحریک سلول‌های مغزی است که بدون درد و غیر تهاجمی انجام می شود. در این روش یک جریان الکتریکی مستقیم بسیار ضعیف (۱ یا ۲ میلی آمپر) که توسط باتری‌های کوچک تولید می‌شود، به نواحی خاصی از مغز فرستاده می شود و باعث می شود فعالیت سلول های مغز تعدیل و اصلاح شوند.

روش مطالعه به این صورت که ۳۶ بیمار مبتلا به آسیب مغزی مزمن به صورت تصادفی انتخاب شده و درمان tDCS همره با بازتوانی شناختی به مدت ده روز متوالی حدود ۲۰ دقیقه انجام گرفت. البته مراجعین قبل و بعد درمان نقشه مغزی (QEEG) و ارزیابی شناختی شدند. نتایج نشان داد که وضعیت مراجعین گروه درمان نسبت به گروه شم بهتر بوده و حافظه رویدادی شان تقویت شده بود. بنابراین درمان tDCS همراه با بازتوانی شناختی(CRT) میتواند برای تقویت عملکردهای شناختی من جمله حافظه رویدادی استفاده شود.


مطالب مرتبط:  تحریک الکتریکی مغز(tDCS) , درمان ADHD با tDCS

منبع : De Freitas, D. J., De Carvalho, D., Paglioni, V. M., Brunoni, A. R., Valiengo, L., Thome-Souza, M. S., … & Paiva, W. S. (2021). Effects of transcranial direct current stimulation (tDCS) and concurrent cognitive training on episodic memory in patients with traumatic brain injury: a double-blind, randomised, placebo-controlled study. BMJ open, ۱۱(۸), e045285

بیشتر بدانید

1 دیدگاه

  1. Your post is very engaging and well-researched. Thanks for sharing your knowledge and expertise with your readers.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *