اثر tDCS و بازتوانی شناختی همزمان بر بیماران ضربه مغزی
اثر tDCS و بازتوانی شناختی(CRT) همزمان بر حافظه رویدادی در بیماران ضربه مغزی
2021-10-02
کیفیت خواب و کندن مو و پوست
کیفیت خواب و ارتباطات بالینی آن با کندن مو و پوست
2021-10-13

تفکیک حوزه های مربوط به حافظه کاری به تصویری در قشر پیش پیشانی مغز توسط rTMS

سازماندهی عملکرد حافظه فعال (WM) در قشر پیش پیشانی انسان نامشخص است. عملکردهای ذخیره سازی و پردازش حافظه ممکن است به ترتیب در نواحی شکمی و پشتی قشر پیش پیشانی تفکیک شوند. در این صورت ، عملکردهای ذخیره سازی ، صرف نظر از حوزه اطلاعاتی ، در پی آسیب یا نقص عملکرد در مناطق پشت دو طرف ممکن است صرفه جویی شود. روش دیگر ، WM و عملکرد پیش پیشانی به طور کلی ممکن است با توجه به حوزه های اطلاعاتی (به عنوان مثال اطلاعات فضایی در مقابل اطلاعات مبتنی بر شی) تفکیک شوند. 

rTMS

در مطالعه حاضر ما از محرک مغناطیسی مکرر جمجمه ای (rTMS) برای آزمایش مستقیم این فرضیه استفاده کردیم. ما از rTMS برای مختل کردن گذرا و انتخابی عملکرد بخش پشتی استفاده کردیم .این اصطلاح مخفف شده تحریک مغناطیسی فرا جمجمه ای می باشد و به روشی غیر تهاجمی جهت تحریک ناحیه‌ای مغز گفته می شود که بر اساس القای الکترومغناطیسی توسط یک سیم پیچ عایق صورت می گیرد. این سیم پیج روی پوست سر و در نقطه ای منطبق برناحیه ای از مغز که در ایجاد علایم روان پزشکی یا عصبی دخیل هستند قرار می گیرد.در این مطالعه برای تفکیک حافظه کاری به تصویری از rTMS استفاده شده است.

قشر پیش پیشانی پشتی یا شکمی در داوطلبان عادی انسان که وظیفه پاسخ فضایی یا تشخیص چهره را انجام می دهند. عملکرد در وظیفه فضایی توسط rTMS قشر جلویی پیشانی پشتی مختل شد. عملکرد در تشخیص چهره (غیر فضایی) توسط rTMS قشر جلویی پیشانی شکمی مختل شد. اختلال گذرا در قشر پیش پیشانی پشتی ، عملکرد هر دو کار را تحت تأثیر قرار داد. این یافته ها شواهدی از تفکیک خاص دامنه توابع WM در مناطق جدا شده از قشر پیش پیشانی ارائه می دهد. اختلال گذرا در قشر پیش پیشانی پشتی ، عملکرد هر دو کار را تحت تأثیر قرار داد.


مطالب مرتبط:  استفاده از rTMS در درمان اضطراب , درمان PTSD با rTMS

منبع : F.M. Mottaghy, M. Gangitano, R. Sparing, B.J. Krause, A. Pascual-Leone, Segregation of Areas Related to Visual Working Memory in the Prefrontal Cortex Revealed by rTMS, Cerebral Cortex, Volume 12, Issue 4, April 2002, Pages 369–۳۷۵

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *