کاربردهای بالینی نقشه مغزی در صرع
کاربردهای بالینی نقشه مغزی در صرع
2021-08-26
نوروفیدبک و مصرف غذا
استفاده از نوروفیدبک در کنترل مصرف غذا 
2021-09-01

عملکردهای عصبی-روانی افراد در ارزیابی بالینی ADHD بزرگسالان

اختلال نقص توجه و بیش فعالی(ADHD) یکی از شایعترین اختلالات عصبی تکاملی دوران کودکی است که در بسیاری از موارد تا بزرگسالی ادامه می یابد. ADHD با علائم بی توجهی، بیش فعالی و تکانشگری مشخص می شود.مطالعات متعدد نشان داده است که بزرگسالان مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی در مقایسه با افراد سالم در طیف وسیعی از عملکرد های شناختی شامل توجه و تمرکز ، بازداری پاسخ نامناسب ، انعطاف پذیری شناختی و حافظه فعال رنج می برند.

در یک مطالعه انجام شده ، ۱۹۹ فرد برای ارزیابی بالینی ADHD بزرگسالان اختصاص داده شد که این افراد به دو گروه افراد با علائم ADHD و افراد سالم مورد برسی قرار گرفتند و از همه ی افراد یک آزمون جامع اعصاب و روان گرفته شد و انجام دادند.
تجزیه و تحلیل داده ها و آزمون های انجام شده نشان داد که بین افراد سالم و بزرگسالان با علائم نقص توجه و بیش فعالی تفاوت معنی داری وجود داشت و افراد با علائم نقص توجه و بیش فعالی یا همان ADHD در عملکردهای شناختی با نقص و یا به عبارتی ضعف مواجه بودند.بنابراین برای تشخیص دقیق تر و درمان این اختلال ممکن است یک مسیر بالینی و یک درمان هدفمند برای بهبودی نقص عملکردهای شناختی لازم باشد.


مطالب مرتبط:  بیش فعالی(ADHD) ، ارزیابی شناختی

منبع : Guo, N., Fuermaier, A.B.M., Koerts, J. et al. Neuropsychological functioning of individuals at clinical evaluation of adult ADHD. J Neural Transm ۱۲۸, ۸۷۷–۸۹۱ (۲۰۲۱). https://doi.org/10.1007/s00702-020-02281-0

بیشتر بدانید

1 دیدگاه

  1. Tommy Deland گفت:

    This was such a fantastic read! Thanks for sharing your perspectives.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *