اختلالات روانی و رابطه آن با زوال عقل
اختلالات روانی و رابطه آن با زوال عقل
2022-05-07
اثر نوروفیدبک بر اوتیسم
اثر نوروفیدبک بر اوتیسم
2022-08-20

تاثیر tdcs برای کاهش علائم منفی اختلال اسکیزوفرنی

تاثیر tdcs برای کاهش علائم منفی اختلال اسکیزوفرنی

در اسکیزوفرنی علائم منفی (کاهش ابراز هیجانی ، بی ارادگی ، فقدان گفتار ، فقدان احساس لذت ، عدم معاشرت) مقدار قابل توجهی از بیمار های همراه را تشکیل می‌دهند که منجر به عملکرد ضعیف در تعامل اجتماعی ، روابط بین فردی ، عملکرد اقتصادی و فعالیت های تفریحی می شود. درمان های نوینی برای درمان اختلالات روانپزشکی به وجود آمده است که یکی از این درمان ها تحریک الکتریکی مغز می باشد.

تحریک الکتریکی فرا جمجمه‌ای tdcs یکی از روش‌های غیرتهاجمی درمان مغز است که با استفاده از جریان الکتریکی ضعیف اثر خود را بجا می‌گذارد. این جریان الکتریکی پیوسته تحریک‌پذیری نورونی را در نواحی خاص مغز افزایش یا کاهش می‌دهد. این تغییر در تحریک‌پذیری نورونی به تغییر در عملکرد مغز منجر می‌شود و امروزه کاربرد گسترده‌ای در درمان اختلالات نورولوژیکی و روان‌پزشکی از جمله اسکیزوفرنی دارد.هدف از این مطالعه بررسی تاثیر بخشی tdcs برای بهبود علائم منفی در اختلال اسکیزوفرنی می باشد که ۱۴ بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی با علائم منفی تحت ۱۰ جلسه ۲۰ دقیقه ای با ۲میلی آمپر با HD tdcs تحت درمان بوده اند. نتایج پس از درمان معنی دار بود و نشان داد که تحریک الکتریکی مغز منجر به بهبودی علائم منفی در اختلال اسکیزوفرنی می شود.

مطالب مرتبط: تحریک الکتریکی مغز (tdcs)  ، درمان وزوزگوش با tdcs


منبع : Dharani, R., Goyal, N., Mukherjee, A., & Umesh, S. (2021). Adjuvant high-definition transcranial direct current stimulation for negative symptoms in schizophrenia: a pilot study. The Journal of ECT, 37(3), 195-201.

بیشتر بدانید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *