آموزش والدین برای درمان ADHD
مداخلات آموزش والدین برای اختلال کمبود توجه (ADHD) در کودکان ۵ تا ۱۸ ساله
2018-10-31
درمان MS
بهبود فعالیت مغزی افراد مبتلا به MS
2018-11-03

اولین واکسن آلزایمر در ایالات متحده تولید شد

پیشرفت های خوبی در زمینه واکسن آلزایمر توسط دانشمندانی از ایالات متحده و استرالیا، به دست آمده است که این واکسن می تواند از ابتلا به زوال عقل، آلزایمر و سایر بیماری های مرتبط با آن جلوگیری کند و در بعضی موارد حتی معکوسشان کند، که می تواند یک یافته بزرگ در درمان این بیماری ها باشد. بر اساس مشاهدات، این داروی جدید می تواند به طور خاص پروتئین های tau و بتا آمیلوئیدهای غیر طبیعی را مورد هدف قرار دهد که می توانند منجر به ایجاد و پیشرفت بیماری آلزایمر شوند. به گفته نیکلای پتروفسکی از محققان دانشگاه فلیندرز در استرالیا، این واکسن به مدت دو تا سه سال برای آزمایشات انسانی آماده می شود. وی همچنین بیان می کند: “اگر ما در تلاش های پره کلینیکی موفق باشیم، در عرض سه تا پنج سال می توانستیم در مسیر پیشرفت در یکی از مهمترین پیشرفت های پزشکی اخیر قرار بگیریم.” به گفته ی پتروفسکی، آنتی بادی هایی موجود در واکسن پیشنهادی مانند کامیون هایی عمل می کنند که پروتئین های آسیب دیده ناشی از بیماری را حذف می کنند.

دو واکسن متفاوت، یکی برای بتا آمیلوئید و یکی برای پروتئین های tau ، برای درمان جدید ترکیب شده اند. دومین واکسن پیشنهادی tau جدیدا کشف شده است و موثرترین ماده درمعکوس کردن آسیب مغزی است. به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای کسانی که در معرض خطر ابتلا به زوال عقل هستند، واکسن بتا آمیلوئید بهترین گزینه است. بر اساس مطالعاتی که بر روی گروهی از موش ها صورت گرفته ، ترکیب این دو واکسن موثرتر است. بخشی از واکسن جدید بر آنچه که باعث آلزایمر می شود، تمرکز می کند و دیگری بر آن چه که اختلال را تشدید می کند. بر اساس گفته ی پتروفسکی: ” این واکسن را می توان در سن خاصی مانند ۵۰ سالی به افراد که سالم هستند، برای جلوگیری از ایجاد زوال عقل تجویز کرد و همچنین می توان این واکسن را برای افرادی که در مراحل اولیه زوال عقل هستند امتحان کرده و فرآیند را معکوس کرد.

هر ساله ۷٫۵ میلیون کیس جدید آلزایمر در سراسر جهان تشخیص داده می شود و با جمعیت رو به افزایش سالخوردگان و افزایش دیابت نوع ۲ (یک ریسک فاکتور اصلی آلزایمر) در جوامع غربی، چشم انداز غم انگیز است. آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل در سالمندان است. در حالی که صدها ترکیب برای جلوگیری از زوال عقل در سال های اخیر مورد آزمایش قرار گرفته است، فقط حدود ۰٫۵ درصد از این ها برای کمک و کاهش اثرات بیماری مورد تایید قرار گرفته اند که میزان موفقیت مطلوبی نیست و برای کمک به این هدف، پلتفرم واکسن جهانی state-of-the-art، که MultiTEP نامیده می شود، برای هدف قرار دادن موثرتر پروتئین هایی که این نوع مشکلات را در مغز ایجاد می کنند، تنظیم شده است.

دانشمندان دانشگاه فلیندرز با موسسه پزشکی مولکولی (IMM) و دانشگاه کالیفرنیا، ایروین (UCI) در ایالات متحده، برای فرمول جدید همکاری کرده اند. طبق گفته Michael Agadjanyan از IMM، نه تنها آنتی بادی های طراحی شده MultiTEP به شدت به اهدافشان متصل می شوند بلکه از پاسخ های بالقوه مضر سیستم ایمنی بدن نیز جلوگیری می کنند.در حالی که ما هنوز نمی دانیم آیا این داروها در انسان موثر خواهند بود یا نه، هیجان زیادی در مورد توانایی واکسن برای توقف مشکلات سلامتی که به سرعت در حال رشد در مسیر خود هستند وجود دارد.نتایج آخرین تحقیقات در نشریات علمی منتشر شده است.

 


بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *