اثر بخشی tDCS برای بهبودی علایم قشر مغز اختلال وسواس اجباری
اثر بخشی tDCS برای بهبودی علایم اختلال وسواس اجباری
2022-04-20
بهبود نارسا خوانی با نوروفیدبک
بهبود نارسا خوانی با نوروفیدبک
2022-04-28

اختلال اضطراب بیماری

اختلال اضطراب بیماری (که قبلاً هیپوکندریازیس نامیده می شد) یک اختلال روانپزشکی است که با نگرانی بیش از حد در مورد داشتن یا ایجاد یک بیماری جدی پزشکی تشخیص داده نشده تعریف می شود و معمولا یک بیماری مزمن شناخته میشود.
افراد مبتلا به اختلال اضطراب بیماری، با وجود معاینه فیزیکی طبیعی و نتایج آزمایش‌های آزمایشگاهی، اضطراب یا ترس مداوم از ابتلا یا ابتلا به یک بیماری جدی پزشکی را تجربه می‌کنند. افرادی که از IAD رنج می برند بیش از حد به احساسات طبیعی بدن (مانند عملکرد هضم یا تعریق) توجه می کنند و این احساسات را به عنوان شاخص های بیماری شدید تفسیر می کنند.

علت دقیق اختلال اضطراب بیماری تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده است. با این حال، عوامل خطر متعددی در ایجاد این اختلال نقش دارند:

  •  اگر فردی در خانواده‌ای بزرگ شده باشد که در آن اضطراب‌های سلامتی اغلب مورد بحث قرار می‌گیرند.
  •  اگر فردی در دوران کودکی خود بیماری جدی داشته باشد یا والدین یا خواهر و برادرهایش از یک بیماری جدی پزشکی رنج ببرند.
  •  افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی زمینه ای (مانند اختلال اضطراب فراگیر) نیز در معرض افزایش خطر ابتلا به IAD هستند.
  •  اگر فردی زمان زیادی را صرف بررسی مطالب مرتبط با سلامت در اینترنت کند، ممکن است در معرض خطر ابتلا به IAD باشد.

روش های درمان:

روان درمانی خط اول درمان برای IAD است.درمان شناختی رفتاری (CBT) نوعی روان درمانی است که بر درمان باورهای ناسازگار شناختی ناکارآمد بیمار با راهبردهای اصلاح رفتار تمرکز دارد . درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی، درمان های گروهی و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد نیز ممکن است اجرا شود.

داروهای دارویی خط دوم درمان برای IAD هستند. ثابت شده است که داروهای ضد افسردگی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) و مهارکننده‌های بازجذب سروتونین- نوراپی نفرین (SNRIs) در این بیماری مؤثر هستند. اکثر بیماران به ترکیبی از روان درمانی و عوامل دارویی نیاز دارند.
نتیجه گیری:
اختلال اضطراب بیماری ممکن است به طور قابل توجهی در زندگی شخصی و روابط بیمار اختلال ایجاد کند. از عملکرد طبیعی بیمار در زندگی روزمره جلوگیری می کند و ممکن است باعث ناتوانی شدید شود.
علاوه بر این، به دلیل ترس مکرر از بیمار شدن، بیماران ممکن است اغلب از محل کار خود مرخصی بگیرند و باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد شغلی آنها شود. عوارض بیشتر شامل مشکلات مالی ناشی از بازدیدهای مکرر مراقبت‌های بهداشتی و صورت‌حساب‌های پزشکی است.این بیماران همچنین در معرض خطر بالایی برای ابتلا به بیماری روانپزشکی دیگری مانند اختلال افسردگی اساسی، سایر اختلالات اضطرابی یا اختلال شخصیت هستند این بیماران در حالت ایده ال باید به یک متخصص روانپزشک ارجاع داده شوند.

مطالب مرتبط: استفاده از rTMS برای درمان اضطراب  ، لورتا نوروفیدبک درمانی برای اختلالات افسردگی و اضطراب


منبع : French JH, Hameed S. Illness Anxiety Disorder. [Updated 2021 Nov 7]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-.

بیشتر بدانید

1 دیدگاه

  1. Nicky Kology گفت:

    I love how simple and concise this post is. You made it easy to understand the knowledge and I appreciate that.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *