الکترو انسفالوگرافی

نقشه مغزی

بیشتر افرادی که سابقه درمان به دلیل بیماری‌های روانپزشکی را دارند، می‌دانند که معمولا اولین انتخاب دارویی برای درمان آنها بهترین انتخاب نیست. تحقیقات نشان داده است که از میان همه افراد با بیماری افسردگی که تحت درمان دارویی قرار میگیرند، تنها ۴۰% با اولین داروی تجویزی درمان می‌شوند. این در حالی است که پس از ۵ دوره درمانی و امتحان گروه های مختلف دارویی، ۴۰% این افراد هیچ گاه درمان نمی‌شوند. همچنین بیش از ۳۰ درصد از افراد با اختلال ADHD به داروی ریتالین پاسخ مناسب نمی‌دهند. علت این گونه مسائل در این است که افراد با ویژگی‌های رفتاری یکسان، الگوهای عملکرد مغزی متفاوتی داشته و بنابراین دو مراجع با شکایتهای یکسان، نیاز به درمان دارویی متفاوت دارند و به یک نوع گروه دارویی پاسخ نمی‌دهند. روش‌های ارزیابی در روانپزشکی عمدتا بر پایه بررسی علائم بالینی، اظهارات خود بیمار و اطرافیان و مشاهدات پزشک می‌باشد، که به این نوع ارزیابی‌ Subjective گفته میشود. بررسی علائم بالینی بدون در نظر گرفتن عملکرد مغز، امکان بررسی دقیق اختلال و شخصی سازی درمان را از درمانگر میگیرد. این در حالی است که در سایر حوزه‌های طب و درمان، معمولا روشهای عینی یا Objective جایگاه ویژه‌ای دارند.بر خلاف نقشه مغزی(QEEG) در روش‌های عینی، پزشک و یا بالینگر، فارغ از اظهارات بیمار، به بررسی علائم بالینی مرتبط با اظهارات بیمار که مستقیما از ساختار یا عملکرد فرد بدست می‌آیند، می‌پردازد. به عنوان مثال، در اختلالات قلب و عروق، نتایج حاصل از نوار قلبی، تست اکو و تست ورزش، تاثیر بسیاری در انتخاب روش درمان و تعیین شدت و نوع اختلال دارد. امروزه با پیشرفت علوم اعصاب و روانپزشکی، استفاده از روشهای ارزیابی عینی در روانپزشکی و روانشناسی، روز به روز توسعه می‌یابد و این روش‌ها تاثیر بسیاری در تشخیص و انتخاب درمان مناسب دارند.

تصویر برداری از مغز

الکتروانسفالوگرافی کمی(QEEG) یا نقشه مغزی ، یکی از به روزترین و پر استفاده‌ترین ابزارهای تصویر برداری عملکردی از مغز می‌باشد. در نقشه مغزی ، با استفاده از دستگاه QEEG و بسته به نوع اختلال، عملکرد نواحی سطحی و عمقی مغز مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد و می‌تواند اطلاعات زیادی را در رابطه با نوع اختلال، علائم ناشی از اختلال و انتخاب درمان مناسب در اختیار پزشک قرار دهد. 

Brain analysis hand drawn outline doodle icon.

مجهزترین مرکز نوروتراپی شمال غرب کشور

مرکز نوروتراپی آسایش، به عنوان مجهزترین مرکز نوروتراپی در شمال غرب کشور، با راه اندازی آزمایشگاه عصب-روان-شناختی، ارائه دهنده به روزترین و مدرنترین روشهای نقشه برداری منطبق با روشها و تجهیزات روز در دنیا می‌باشد.


 
 

در روش‌های سنتی ثبت امواج  EEG، این امواج تنها نشان دهنده عملکرد سطحی مغز بوده، و اطلاعاتی از عمق مغز در اختیار قرار نمی‌گیرد، ولی امروزه با استفاده از نرم افزارهای پیچیده مانند  Loreta، اطلاعات بسیار مفید و کاربردی از عملکرد نواحی عمقی قشر مغز و نیز عملکرد شبکه‌های مغزی بدست می‌آید. بنابراین بیشترین کاربرد QEEG در رابطه با کمک به تشخیص و انتخاب درمان در اختلالات روانپزشکی می‌باشد و همچنین از این روش می‌توان به منظور تعیین پروتکل درمانی در نوروفیدبک یا rTMS استفاده نمود.
حالت‌های ثبت QEEG

معمولا اکثر مراکزی که خدمات QEEG ارائه می‌دهند، ثبت را تنها در حالت چشم باز و چشم بسته انجام می‌دهند. در حالی که در ثبت ERP، حین انجام تکلیف، اطلاعات بسیاری از عملکرد مغز بدست می‌آید که قابل استخراج در ثبتهای در حین استراحت نیست.

برای اولین بار در ایران

مرکز جامع توانبخشی آسایش

Asayesh Neurotherapy

logo_transparent

HBimed

مرکز نوروتراپی آسایش زیر نظر مرکز علوم اعصاب بین المللی HBi در کشور سوئیس، اولین و تنها مرکز ارائه دهنده خدمات ERP در شمالغرب کشور و دومین مرکز در ایران می‌باشد.


موارد استفاده از QEEG

چرا برای ما نقشه مغزی (QEEG) تجویز می شود؟ چه نیازی به انجام این تست است؟آمادگی‌های لازم قبل از انجام QEEG

مورادی که قبل از انجام تست باید رعایت شوند:

 

حداقل ۴ ساعت قبل از انجام ثبت، موهای خود را با شامپو شسته و کاملا خشک نمایید.

لیست تمامی داروهای مصرفی را قبل از ثبت، در اختیار متخصص مربوطه قرار دهید.

قبل از انجام ثبت، از نوشیدن هرگونه نوشیدنی کافئین‌دار و استعمال سیگار خودداری فرمایید.

در زمان اجرای نقشه مغزی گرسنه نباشید و از خوردن غذاهای حاضری قندی پرهیز کنید.

شب قبل از انجام نقشه مغزی به اندازه کافی خوابیده باشید.

 


حرف آخر

اکنون می‌خواهید از عملکرد قسمت‌های مختلف مغز خود آگاه باشید؟؟؟
 
kissclipart-operator-clipart-computer-icons-fe298c7e01d33561

برای تعیین وقت قبلی و کسب اطلاعات بیشتر، با ما در ارتباط باشید. همچنین شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز، از طریق سیستم پشتیبانی آنلاین، تمامی سؤالات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

تماس با ما