اختلال اضطرابی

این طبیعی است که در مواقع استرس زا دچار نگرانی شوید‚ اما در اختلال اضطرابی برخی از افراد هر روز احساس تنش و اضطراب می کنند. اختلال اضطرابی یک بیماری روانی شایع است ‚ به طوری که بیشتر زنان و میان سالان و افراد سالمند با آن مواجه هستند.

اختلال پانیک یک اختلال اضطرابی است که با حملات تکراری ‚ ناگهانی و شدید ترس و ناراحتی زیاد مشخص می گردد.

حملات پانیک معمولا ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد ‚ و حداقل چهارتا از علایم زیر برای تشخیص آن ضروری است:

  • تپش قلب و تند شدن ضربان قلب
  • درد و ناراحتی در قفسه سینه
  • تعریق
  • سرگیجه، احساس سبکی در سر و غش کردن
  • احساس خفگی
  • حالت تهوع یا ناراحتی دستگاه گوارش
  • بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست ها‚ پاها و صورت
  • احساس سرما و لرز و یا گر گرفتگی

از جمله اختلالات اضطرابی می توان به اختلال اضطراب اجتماعیاضطراب جداییاختلال استرس پس از حادثه و اختلال اضطراب منتشر (GAD) اشاره کرد.

اضطراب اجتماعی:

نوعی اضطراب است که با ترس واضطراب شدید در موقعیت های اجتماعی شناخته می شود و حداقل بخشی از فعالیت های روزمره شخص را مختل می کند .اضطراب اجتماعی یک اختلال ناتوان کننده است که می تواند بسیاری از جنبه های زندگی فرد را مختل کند. در موارد شدید ‚ اضطراب اجتماعی می تواند کیفیت زندگی فرد را به شکل چشم گیری کاهش دهد. بعضی از مبتلایان ممکن است هفته ها از خانه خارج نشوند ویا از بسیاری از موقعیت های اجتماعی مانند موقعیت های شغلی و تحصیلی خود صرف نظر کند.علایم جسمی که معمولا همراه اضطراب اجتماعی هستند شامل: سرخ شدن ‚ تپش قلب ‚ احساس دل آشوب و لکنت زبان می باشد.

اضطراب جدایی:

اختلال اضطراب جدایی یکی از زیر شاخه های اختلالات اضطرابی است.اختلال اضطراب جدایی ‚ اختلال روانی است که در آن فرد به دلیل جدا شدن از خانه یا از کسانی که به آن ها دلبستگی و وابستگی عاطفی دارد دچار پریشانی ‚ نگرانی و اضطراب شدید می شود. اختلال اضطراب جدایی نیز همانند دیگر اختلالات روانی ‚ جنبه های گوناگون زندگی مانند عملکرد تحصیلی ‚ شغلی ‚ روابط میان فردی ‚ خانوادگی و اجتماعی را با چالش رو به رو می کند.

اختلال استرس پس از حادثه:

اختلال استرس پس از سانحه PTSD  (Post-Traumatic Stress Disorder) اختلال روانی است که پس از یک رویداد ناگوار و آسیب‌زا مانند تجاوز جنسی، جنگ، تصادف رانندگی و دیگر عواملی که جان فرد را تهدید می‌کند بروز پیدا می‌کند. رویداد تروماتیک‚ رویدادی است که فرد را با تهدید شدن به مرگ‚ احتمال مرگ واقعی، جراحت جسمانی جدی و یا خشونت و تجاوز جنسی روبه‌رو می‌کند. ترس و فشار روانی که پس از برخورد با این رویدادها در فرد پدید می‌آید بیش از اندازه است و فرد توانایی کنترل شرایط را از دست می‌دهد.

اضطراب منتشر یا (GAD):

با اضطراب و نگرانی افراطی  مشخص می شود که کنترل آن سخت بوده و با نشانه های فیزیولوژیکی همراه است.حداقل سه مورد از چهار علامت فوق تقریبا اکثر روزها و حداقل شش ماه با نگرانی توام است: بی قراری یا احساس دلواپسی و عصبی بودن و احساس خستگی زودرس.