تاثیر روش درمانی tDCS بر اختلال افسردگی دو قطبی

تروما و کاهش عملکرد های شناختی در بزرگسالان
تروما و کاهش عملکرد های شناختی در بزرگسالان
2020-09-05
اثر دو زبان بودن بر اختلال شناختی(CR)
اثر دو زبان بودن بر اختلال شناختی(CR)
2020-10-14
تاثیر tdcs بر دو قطبی

تاثیر tDCS بر انعطاف پذیری نورون‌ها و نشانگرهای زیستی تحریکی در اختلال افسردگی دو قطبی:

درمان موثر و ایمن افسردگی یک چالش بزرگ برای درمانگران است. اخیرا محققان به این نتیجه رسیده اند که ترکیب درمان های دارویی و غیر دارویی برای درمان افسردگی نتایج بهتری در پی دارد. یکی از روش های غیر دارویی که برای درمان افسردگی به کار می رود tDCS است. مطالعات اثرات مثبت استفاده از tDCS در کاهش علایم افسردگی را نشان داده اند. تحریک الکتریکی متناوب مغز (TDCS)، روشی غیر تهاجمی برای تحریک مغز است که در آن جریان ضعیف و متناوبی از جمجمه به لایه های زیرین فرستاده می شود و باعث تغییر تحریک پذیری قشر مغز شده و سبب تغییر واکنش پذیری سلول های عصبی مغز می شود. در پژوهش حاضر، محققین دانشگاه لودیگ آلمان، سائوپائولو برزیل و… به بررسی تاثیر tDCs بر انعطاف پذیری نورون‌ها و نشانگرهای زیستی تحریکی در اختلال افسردگی دو قطبی پرداخته اند.

در این پژوهش شرکت کنندگان ۵۲ بزرگسال مبتلا به اختلال دو قطبی نوع | و نوع || در یک دوره افسردگی متوسط و تا شدید بودند که به طور تصادفی در ۱۲ جلسه tDCS فعال دو طرفه طی یک دوره ۶ هفته ای درمانی قرار گرفتند. نتایج حاصل از تحقیق حاضر نشان می دهد که tDCS باعث تغییر در نورون ها و تحریک پذیری آن ها شده و سبب بهبودی علایم افسردگی می شود. بنابراین tDCS میتوان یک درمان مفید برای درمان اختلال افسردگی به کار رود.


منبع : Goerigk, S., Cretaz, E., Sampaio-Junior, B., Vieira, É. L. M., Gattaz, W., Klein, I., … & Benseñor, I. M. (2020). Effects of tDCS on neuroplasticity and inflammatory biomarkers in bipolar depression: Results from a sham-controlled study. Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry, 110119.

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *