COVID-19
بررسی کارکردهای شناختی در بیماران بهبود یافته از کرونا(COVID-19)
2021-02-22
توانبخشی شناختی
توانبخشی شناختی برای بیمارانی که جراحی تومور مغزی انجام داده اند
2021-03-01

 کاربرد نوروفیدبک در بیماران مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه:

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) به یک مشکل مهم بهداشت عمومی تبدیل شده است. با این حال ، استراتژی درمانی متداول، از جمله دارو درمانی و درمان شناختی رفتاری ، محدودیت هایی دارد. نوروفیدبک تکنیکی است که با استفاده از سیگنالینگ الکتروانسفالوگرافی (EEG) عملکردهای فیزیولوژیکی انسان را کنترل می کند و به طور گسترده ای برای درمان بیماران مبتلا به PTSD استفاده می شود. در پژوهش حاضر محققین دانشگاه سئول به ارزیابی اثربخشی و سطح ایمنی درمان نوروفیدبک در بیماران مبتلا به PTSD با استفاده از EEG کمی پر داخته اند.

در این پژوهش ۴۶ بیمار مبتلا به این عارضه به طور تصادفی انتخاب شدند که جلسات درمانی هر جلسه حدود ۵۰ دقیقه و دوبار در هفته به مدت ۸ هفته (۱۶ جلسه) درمان نوروفیدبک را دریافت کردند. در پژوهش حاضر علایم اضطراب ، افسردگی، مشکلات خواب، کیفیت زندگی و … بررسی شد. این آزمایش یک روش تحقیق بالینی برای نوروفیدبک در بیماران مبتلا به PTSD را توصیف می کند. نتایج پژوهش بهبودی در علایم بیماران مبتلا به PTSD را نشان می دهد. محققین نوروفیدبک را به عنوان یک روش مناسب برای کاهش علایم PTSD پیشنهاد می کنند. به طوری که آزمایش این دانشگاه شواهد اساسی را برای مدیریت PTSD از طریق یک درمان یکپارچه فراهم می کند.


منبع : Leem, J., Cheong, M. J., Yoon, S. H., Kim, H., Jo, H. G., Lee, H., … & Kang, H. W. (2020). Neurofeedback self-regulating training in patients with Post traumatic stress disorder: A randomized controlled trial study protocol. Integrative medicine research, ۹(۴), ۱۰۰۴۶۴٫‏

بیشتر بدانید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *