تأثیر محیط دو زبانه در رشد کودکان
رشد در محیط دو زبانه و تأثیر آن بر کودکان
2020-02-02
افسردگی نقشه مغزی
انتخاب بهترین روش برای درمان افسردگی با نقشه مغزی
2020-02-11

تشخیص افسردگی با استفاده از تست خون

در یک موفقیت بزرگ برای درمان بیماری های روانی، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که برای  تشخیص افسردگی می توان از نشان گرهای زیستی در خون استفاده کرد.

بسیاری از حالات افسردگی، ناشی از عدم وجود سروتونین یا “هورمون شادی” در مغز است. و اکنون دانشمندان دانشگاه پزشکی وین اثبات کردهاند که، با تجزیه و تحلیل سطح انتقال دهنده سروتونین (SERT) خون ­که یک پروتئین ضروری برای انتقال سروتونین به سلول های مغزی است ،  از لحاظ نظری احتمال پی بردن به اینکه آیا فرد از افسردگی رنج می برد، امکان پذیر است. این پروتئین ها با مقادیر زیادی در خون و سایر ارگان ها یافت می شوند و دانشمندان دریافتند که ارتباط نزدیک بین سرعت جذب سروتونین در پلاکت خون و عملکرد شبکه افسردگی در مغز وجود دارد. سرپرست مطالعات ،Luke Pezawas، در بیانیه مطبوعاتی توضیح می دهد که : “این اولین مطالعه ای است که به پیش بینی فعالیت یک شبکه افسردگی عمده در مغز با استفاده از یک آزمایش خون قادراست.”

حتی بهتراز آن، تحقیقی که در PLoS One منتشر شده، اولین مطالعه ای است که نشان می دهد این مفهوم  امکان پذیر نیز است.Pezawas اضافه می کند: “در حالیکه آزمایشات خون برای بیماری های روانی تاکنون به عنوان غیرممکن شناخته شده است، این مطالعه به وضوح نشان می دهد که آزمایش خون برای تشخیص افسردگی در اصل ممکن است و احتمال دارد در آینده ای نه چندان دور به واقعیت تبدیل شود.”


بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *